Abstract
Examensarbetet belyser hydrauliska faktorer som hastighet/belastning, motstånd/tryck, flöde och filtersandens karakteristika; klimatfaktorer som nederbörd och lufttemperatur; vattenkvalitetsfaktorer som vattentemperatur, färgtal, turbiditet samt lukt och smak, faktorer vilka samtliga anses inverka/påverka driftiden för långsamfilter.
Ringsjöverkets dokumentation och statistik för år 1999-2009 analyseras och utvärderas för att fastställa eventuella samband mellan rensningsfrekvens, drifttid och funktion med hydrauliska-, klimat- och vattenkvalitetsfaktorer.
Resultatet av examensarbetet tenderar att påvisa viss inverkan/påverkan av de hydrauliska faktorerna på rensningsfrekvens och drifttid. För klimat- och vattenkvalitetsfaktorer är resultatet mer oklart. Undersökningen av Ringsjöverkets långsamfilter varken bekräftar, dementerar eller fastställer något samband, utan snarare indikerar att en mängd faktorer av varierande art är involverade i hur rensningsfrekvens och drifttid utvecklas samt att framtida mer omfattande studier beträffande exempelvis vattenkemiska och mikrobiologiska undersökningar erfordras.
Tilldelningsdatum | 2010-nov.-22 |
---|---|
Originalspråk | Svenska |
Handledare | Britt-Marie Svensson (Handledare), Britt-Marie Pott (Handledare) & Peter Dahlblom (Examinator) |
Högskolepoäng
- 7,5 hp
Nationell ämneskategori
- Annan naturresursteknik (20799)
Nyckelord
- långsamfilter
- drifttid
- rensning
- klimatfaktorer
- vattenkvalitet
- hydrauliska faktorer
- vattenrening